Basia Koniarz
Zmiany powodują zmiany czyli Feng Shui w działaniu


Zmiany powodują zmiany, więc jeżeli czujesz, że w Twoim życiu coś nie gra…, brakuje pieniędzy albo sytuacja rodzinna nie jest zbyt wesoła, kariera utknęła w martwym punkcie, czy dzieci mają kłopoty w szkole, stosunki z partnerem ochłodziły się zdecydowanie, a sex… lepiej nie mówić… Gdy istnieje jeszcze tysiąc innych powodów do niezadowolenia, spróbuj skorzystać z wiedzy i siły Feng Shui i zmienić coś w domu, a Twoje życie zareaguje natychmiast.

Co to jest Feng Shui?
Feng shui jest liczącą sobie kilka tysięcy lat, chińską sztuką harmonijnej aranżacji przestrzeni życiowej. Feng Shui znaczy po chińsku wiatr i woda i dotyczy optymalnego usytuowania i rozplanowania siedziby człowieka w otaczającym go terenie (obejmuje to zarówno państwa, miasta, dzielnice, działki, domy, mieszkania, pokoje, a nawet biurka czy stoły).
Feng Shui to ekologia przepływu, architektura energii. Sztuka ta, oparta na założeniu, że szczęście przychodzi wtedy, gdy ludzie żyją w harmonii ze środowiskiem i ze swym wnętrzem, jest ekologiczną praktyką, która kultywuje szacunek do Natury, a nie walkę z nią. Dziś, ta starodawna, intuicyjna praktyka odeszła w zapomnienie, tak że - odkrywana na nowo - wydaje się wręcz rewolucyjna.
Feng Shui to przede wszystkim filozofia życiowa, to poważny drogowskaz na drodze duchowej. Wewnętrzna i zewnętrzna harmonia i równowaga to nadrzędne aspekty Feng Shui. Poznając zasady tej sztuki dowiadujemy się coraz więcej o sobie. Oczywiście, Feng Shui nie jest jedynym sposobem na szczęście, ale jest sposobem bardzo skutecznym i prostym.
Feng Shui podaje jasne recepty na to, jak, harmonizując otoczenie, osiągnąć wewnętrzny spokój, umożliwiający przeżywanie powodzenia i szczęścia.

Źródła Feng Shui
Podstawą Feng Shui jest I Cing - chińska Księga Przemian - ujmująca życie człowieka w kontekście Kosmosu, Natury, Społeczeństwa i Rodziny. Księga ta podaje wskazówki, jak być człowiekiem szlachetnym, jak postępować zgodnie z naturalnymi rytmami. Określa i stosuje w praktyce zasadę równowagi yin i yang. Zakłada, że przeciwieństwa wypływają z siebie nawzajem, tak jak ujemne i dodatnie siły magnetyczne, oraz, że cykliczne zmiany tego przepływu są naturalne i korzystne. I Cing w kulturze chińskiej stanowi uniwersalną Biblię rozwoju osobowego, życia rodzinnego, towarzyskiego i społecznego, nauki, polityki i duchowości. Większość z zawartych w Księdze Przemian zaleceń, spostrzeżeń i uwag świetnie nadaje się do wykorzystania przez każdego z nas w życiu codziennym.

Co to jest "dobre Feng Shui"?
Dobre Feng Shui domu oznacza, że jest tam po prostu naturalnie ładnie, jasno, czysto, przytulnie, kolorowo, pachnąco, kwiaty rosną pięknie, zwierzęta są w doskonałej formie, a ludzie są szczęśliwi. Wszędzie panuje porządek (nie pedantyczny, ale rozsądny, estetyczny), prostota, harmonia, minimalizm, piękno, równowaga, a wiadomo, że najdoskonalszym wzorcem jest Natura.
Dobre Feng Shui po prostu widać, słychać i czuć od pierwszego momentu. Dom nie jest zagracony, nie ma starych "dziadów" (zakurzonych zbiorów wątpliwej wartości i urody), nie straszą puste pudła po sokowirówkach, żelazkach czy monitorach, ani sterty starych gazet. Żarówki nie są przepalone, krany nie ciekną, nie ma obtłuczonych naczyń i luster, ani zepsutych od 15 lat pralek czy suszarek.
Pierwsze wrażenie po wejściu do domu jest najważniejsze, a jakże często musimy przeciskać się między zakurzonymi ubraniami, szafami, szafkami, rowerami, wózkami… oraz rzeczami czekającymi do wyniesienia na śmietnik czy do piwnicy. Niezdrowa jest też każda przesada, kolorystyczna czy ilościowa. Często spotykana przesada to zbiory książek dawno przeczytanych, albo i nie, kupowanych, bo była okazja, lub pozostałości z czasów edukacji. Za wiele książek to wcale nie jest dobrze. Każda książka to energia jej autora, jeżeli będzie ich zbyt dużo, nie starczy miejsca dla nas. Nie zapominajmy, że my jesteśmy najważniejsi w naszym życiu.
Dobre Feng Shui to również porządek w miejscach "niepopularnych", takich jak piwnice, pawlacze (zmora większości domów - te konstrukcje są najczęściej tak głębokie, że nikt nie pamięta, co tam jest), garaże, składziki, strychy… Bardzo istotna jest w urządzaniu domu sprawiedliwość, czyli podejście do każdego miejsca jednakowo uważnie. Nie ma w domu miejsc gorszych i lepszych. Każda część mieszkania jest tak samo ważna i ma wpływ na nasze życie. Częstym zjawiskiem jest trzymanie nielubianych podarków, bo to od cioci, czy od koleżanek z pracy. Nie musimy być niewolnikami czyjegoś złego smaku. Jeżeli nie podoba nam się prezent, oddajmy go komuś innemu, komu przypadnie do gustu, ale nie męczmy się tym.
Dobre Feng Shui nie toleruje zbiorów suchych kwiatów, starych kasztanów, szyszek… wszystko są to symbole śmierci. Natomiast piękne bukiety ze świeżych kwiatów i zadbana, żywa roślinność cudownie działają na wszystkich przebywających w domu. Ważne jest również to, co wisi na ścianach.
Jaki rodzaj twórczości? Feng Shui zaleca symbole życia, czyli obrazy natury, kwiatów, wizerunki osób pogodnych, uśmiechniętych, piękne krajobrazy, żadnej martyrologii i abstrakcji. Wszystko, co nastraja pozytywnie - buduje, energetyzuje, stymuluje, albo wręcz odwrotnie: uspakaja, relaksuje, łagodzi.
Dobre Feng Shui to minimum plastiku, maximum materiałów naturalnych, na podłogach, ścianach, sufitach, w meblach, sprzętach, dodatkach. Feng Shui namawia do powrotu do Natury w kolorach, materiałach, w stylu życia…

Pokaż mi swój dom, a powiem Ci, kim jesteś
Dom to nasze najbliższe otoczenie. Dom w snach symbolizuje nasze ciało. Nasze domy są naszą wizytówką. Obrazem naszego sposobu myślenia, wychowania, podświadomych pragnień. To, jaki jest nasz dom, wynika z nas, z decyzji, jakie podjęliśmy i podejmujemy w każdej chwili. My kształtujemy Dom, a Dom tworzy nas. Życie jest procesem, nieustającym ciągiem wydarzeń, które w zależności od sytuacji nazywamy albo sukcesami albo porażkami. To my jesteśmy reżyserami, scenarzystami i aktorami w filmie, którym jest nasze życie. Od nas zależy też tło codziennych działań, czyli scenografia życia - częścią niej jest wygląd Domu. To właśnie w Domu spędzamy większą część życia, a określenie "bezdomny" budzi uczucie współczucia. Do Domu powinno się wracać z przyjemnością, a nie uciekać z niego.

Porządki to podstawa
Dom z przestrzenią to marzenie większości Polaków, a jaka jest rzeczywistość, każdy doskonale wie. Tym bardziej warto wziąć się za generalne porządki w każdym zakamarku. Porządki dające miejsce na nowe sytuacje. Porządki drastyczne: wyrzucanie rzeczy zepsutych, niepotrzebnych, odsuwanie mebli, sprzątanie w szafach, biblioteczkach, znienawidzone wycieranie kurzy, mycie okien, jeszcze raz wyrzucanie, rozdawanie, szorowanie… Sprzątanie ze świadomością mocy tego działania. To jest właśnie Feng Shui w działaniu, które wszystkim polecam. To działa. Spróbuj!

Od czego zacząć?
Zacznij od jednej szuflady, wysyp z niej wszystko i zabaw się w Kopciuszka, zacznij rozróżniać i łączyć. Wyrzuć z przyjemnością wszystko, co już niepotrzebne. Pozwól sobie na zmiany w życiu, jeżeli oczywiście tego chcesz. Zmiany powodują zmiany i to jest - obok zdrowego rozsądku i wcześniej wspomnianego porządku oraz poczucia piękna - podstawowa zasada Feng Shui.
Spróbuj spojrzeć na swój dom z dystansu. Czy przypadkiem nie panuje tam zastój? Czy Twoje łóżko od zawsze stoi w tym samym miejscu, a obraz, który lubisz, może lepiej prezentowałby się na ścianie naprzeciwko? Zaangażuj swoją energię w dom. On Ci się odwdzięczy z nadwyżką. Jesteś tu po to, żeby kreować swoje życie, a nie być jego ofiarą. Cały świat zmienia się nieustannie, zmień się i Ty. Przyszła wiosna, czas na zmiany, czas na generalne porządki. Zacznij od dziś, a Twoje życie zacznie zmieniać się na lepsze…

 

powrót do spisu treści